فوندانسیون برج خنک کننده

فوندانسیون برج خنک کننده

فوندانسیون برج خنک کننده ، پایه یا بستری است که برج خنک کننده بروی آن قرار می گیرد ، فوندانسیون برج خنک کننده معمولا از فلز و یا بتن ساخته می شود. همانطور که قبلا اشاره شد به دلیل امکان برقراری جریان هوا ، برج خنک کننده باید در فضای باز نصب شود ، به همین دلیل این دستگاه صنعتی باید بروی بستر و پایه مناسبی نصب شود که این پایه و بستر به عنوان فوندانسیون یا فندانسیون برج خنک کننده مصطلح می باشد و شناخته می شود ، این فوندانسیون باید دارای برخی ویژگی های لازم از جمله استحکام، تراز بودن و … باشد که در ادامه متن به آن می پردازیم.

 

فوندانسیون برج خنک کننده

فوندانسیون برج خنک کننده

شرایط و ویژگی های فوندانسیون برج خنک کننده

  • تراز بودن : به دلیل گردش و ماند آب در برج خنک کننده ، این دستگاه باید به صورت تراز نصب شود در غیر اینصورت توزیع آب به یکطرف متمایل شده و ضمن عدم راندمان مناسب ممکن است برج خنک کن سر ریز کند. بنابراین در هنگام ساخت فوندانسیون برج خنک کننده باید تراز بودن آن چک شود.
  • استحکام : فوندانسیون برج خنک کننده باید جهت مقاومت وزن دستگاه استحکام لازم را داشته باشد ، به طور مثال در صورت ساخت فوندانسیون فلزی باید از تیر فلزی با سطح مقطع مناسب استفاده شود.
  • منبع حرارتی : محل قرار گیری فوندانسیون برج خنک کننده باید دور از منبع حرارتی و اگزاست دستگاه های دیگر باشد.
  • باد غالب : جهت قرار گیری برج خنک کننده و لوور های ورود هوا باید در خلاف جهت باد غالب باشد ، باد غالب عملکرد جریان هوا در برج خنک کننده را دچار اختلال می کند و ممکن موجب پرتاب آب به بیرون شود ، به طور مثال در شهر تهران باد غالب از غرب به شرق وزیده می شود بنابراین در برج خنک کننده جریان متقاطع لبه ورود هوا باید در مسیر شمال جنوب قرار گیرد تا عملکرد دستگاه دچار اختلال نشود.
  • اجرا طبق نقشه دستگاه : فوندانسیون باید طبق نقشه ارائه شده توسط سازنده برج خنک کن ساخته شود. در صورت مغایرت ، برج خنک کننده به درستی بروی فوندانسیون قرار نخواهد گرفت و عملکرد دچار مشکل خواهد شد.
  • لوله کشی برج خنک کننده : هنگام نصب کولینگ تاور جهت فلنج ها باید در جهت مسیر لوله کشی قرار گیرد. حتی الامکان محل قرارگیری برج خنک کننده نزدیک به تجهیزات در نظر گرفته شود تا نیاز به فشار پمپ کمتری باشد.
  • ارتفاع فوندانسیون : ارتفاع معمول فوندانسون در برج های خنک کن کوچک معمولا ۵۰ سانتیمتر تا ۱ متر می باشد که زیر دستگاه برای سرویس و یا تعمیرات قابل دسترس باشد. در صورت وجود مانع یا دیوار در نزدیکی محل نصب باید برج خنک کننده را در ارتفاع مناسبی قرار دهید تا جریان هوا به درستی صورت گیرد.
  • نصب بروی ساختمان : جهت نصب برج خنک کننده بروی ساختمان جهت انتقال وزن ، فوندانسیون را به روی سر ستون های سازه اصلی ساختمان نصب نمایید تا وزن دستگاه موجب تخریب سقف نشود.

 

فوندانسیون برج خنک کن

فوندانسیون برج خنک کن

منبع: وب سایت شرکت بادران تهویه صنعت

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.