فن استک برج خنک کننده

فن استک برج خنک کننده

فن استک برج خنک کننده به قطعه ای می گویند که مانند دودکش در بالای برج خنک کننده قرار میگیرد و به جریان هوای خروجی نظم بخشیده و از عملکرد فن محافظت می کند. فن استک برج خنک کننده با نام های تنوره فن و یا فن رینگ نیز نامیده می شود. طراحی فن استک باید به نحوی باشد که اصطحکاک و اتلاف انرژی را به حداقل برساند و سرعت و فشار هوا را کنترل نماید. معمولا فن استک یا فن رینگ از جنس فایبرگلاس ساخته می شود که با ابعاد دقیق قابل ساخت است و بسیار سبک می باشد.

 

ویژگی فن استک برج خنک کننده

 

در سیستم فن و فن استک، برخلاف فن برج خنک کننده که دارای حرکت دورانی است فن استک برج خنک کننده معمولا فاقد حرکت و تاثیرات مستقیم می باشد. تغییرات در فن استک بدان جهت حائز اهمیت می باشد که نتایج آن بروی بازده سیستم و کارایی فن قابل مشاهده است.

 

محاسبات و طراحی و ساخت مناسب تنوره فن مستقیما بر جریان مناسب هوا در داخل برج خنک کننده تاثیر می گذارد و در صورتی که طراحی تنوره فن مناسب نباشد باعث عملکرد ضعیف فن می گردد.

 

از نظر کارکرد، فن استک ها جهت بیشینه کردن راندمان فن، جلوگیری از چرخش برعکس فن و کمینه کردن چرخش مجدد هوای خروجی مورد استفاده قرار می گیرند.  به طور کلی فن استک از سه ناحیه ناحیه تشکیل شده است: ناحیه ورودی، ناحیه صاف و ناحیه بازیابی سرعت.

سیال از ناحیه پایین فن استک برج خنک کننده وارد و به سمت فوقانی حرکت می نماید. ناحیه ورودی فن استک باید طوری طراحی شود که سیال به آرامی و با کمترین اغتشاش وارد و جریان یابد.

 

فن استک برج خنک کننده

فن استک برج خنک کننده

 

ناحیه صاف فن استک برج خنک کننده نیز بر کارایی فن موثر می باشد. پره های فن در هنگام عملکرد به دلیل بار محوری، به سمت پایین خم می شوند. بدین جهت، حرکت انتهای پره های فن باید در ناحیه صاف فن استک برج خنک کننده محدود شوند. کمینه مقدار ارتفاع ناحیه صاف فن استک برج خنک کننده برابر مجموع اندازه عمودی پره فن زاویه داده شده، بیشینه خمش انتهای پره های فن و مقداری اضافه بر آن می باشد.

منبع: وب سایت شرکت بادران تهویه صنعت

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.