انتخاب پمپ برج خنک کن

انتخاب پمپ برج خنک کن

انتخاب پمپ برج خنک کن بر اساس دو پارامتر دبی آب در گردش و مجموع هد آب به دست می آید. دبی آب در گردش عبارتست از مقدار حجم آب در واحد زمان که در مدار برج خنک کننده به گردش در می آید و هد به معنی اختلاف فشار لازم برای به جریان انداختن آب درون مدار برج خنک کننده می باشد. انتخاب صحیح پمپ و رعایت اصول لوله کشی برج خنک کننده و تجهیزات بسیار مهم می باشد و در صورت طراحی نامناسب مشکلات شدیدی به وجود خواهد آمد بنابراین در این مقاله نکات صحیح انتخاب پمپ برج خنک کن و لوله کشی صحیح را بررسی می کنیم.

 

روش انتخاب پمپ برج خنک کن

 

بهترین راه برای تعیین مقدار دبی مورد نیاز در مدار برج خنک کننده استفاده از کاتالوگ برج خنک کننده و مقدار اعلام شده برای آن ظرفیت می باشد ، در صورتی که از چیلر استفاده می کنید به ازای هر تن تبرید چیلر ۳ gpm دبی در چیلر تراکمی و ۳٫۵ gpm دبی در چیلر حذبی در نظر بگیرید. همیشه باید توجه داشته باشید که هر برج خنک کننده برای فعالیت موثر دارای یک حد مجاز دبی مینیمم و دبی ماکزیمم می باشد.

به جریان انداختن دبی کمتر از حد مجاز دبی مینیمم در برج خنک کننده موجب عدم توزیع آب مناسب و در نتیجه فرار هوا و عدم کارایی برج خنک کننده خواهد شد  ، همینطور به جریان انداختن دبی بیش از حد مجاز موجب به اصطلاح خفگی در برج خنک کنند خواهد شد و دبی زیاد اجازه عبور مناسب هوا و تماس با آب را نخواهد داد و عملکرد برج خنک کننده را به شدت مختل خواهد کرد. در حقیقت آنچه میزان دبی را تعیین می کند میزان water loading ( بار آبی ) در طراحی برج خنک کننده و پکینگ برج خنک کننده می باشد.

به طور مثال برای یک برج خنک کننده ۱۰۰ تن معمول با اتصالات ورود و خروج ۴ اینچ ، دبی مینیمم تقریبا برابر ۲۵۰ gpm و دبی ماکزیمم برابر ۴۰۰ gpm می باشد. بنابراین حتما در این برج خنک کننده باید مقدار دبی در بازه اعلام شده جریان داشته باشد تا برج خنک کننده با ظرفیت واقعی خود عمل کند . در صورتی کهظرفیت برج خنک کننده انتخاب شده با دبی آب مورد نظر متناسب نیست باید با طراحی لوپ در لوله کشی و تعبیه بای پس دبی مورد نیاز در برج خنک کننده را تأمین کنید. برای این مورد و مشاوره در مورد انتخاب دبی و انتخاب پمپ برج خنک کن با کارشناسان شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید.

 

انتخاب پمپ برج های خنک کن

انتخاب پمپ برج های خنک کن

 

مقدار هد و افت فشار آب در سیستم مدار برج خنک کننده شامل ( هد برج خنک کننده + هد تجهیزات متصل شده به برج خنک کننده مانند چیلر + هد طولانی ترین مسر لوله کشی ) می باشد. براساس یک قانون سر انگشتی برای چیلر بیان می شود که ( مقدار طول مسیر رفت از کندانسور تا برج خنک کننده به واحد فوت ضرب در ۰٫۰۷۵ + ارتفاع لوله ورودی برج خنک کننده از تشت به واحد فوت = برابر می شود با هد مورد نیاز به واحد فوت ) ، این قانون عمومی است و برای جلوگیری از اشتباه بهتر است به صورت دقیق تر به محاسبه بپردازید. در نظر داشته باشید برای هد مسیر لوله کشی باید طولانی ترین مسیر را در نظر بگیرید ، همچنین ارتفاع مسیر لوله کشی را محاسبه کنید تعداد زانویی ها یا تغییر سایز لوله ها را حتما بررسی کنید ، افت فشار مدار آب در برج خنک کننده و در دستگاه مقصد ( چیلر  یا تجهیزات دیگر ) را از کاتالوگ شرکت سازنده بدست آورید ، حال با جمع این اعداد به هد کلی میرسیم و در نهایت بهتر است ضریب اطمینانی در نظر بگیرید. جهت مشاوره در زمینه انتخاب پمپ برج خنک کن با کارشناسان شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید.

حال با داشتن هد و دبی آب می توانید از روی نمودار انتخاب پمپ ، پمپ متناسب خود را انتخاب کنید. در این ارتباط نرم افزار های مختلفی هم وجود دارد که می توانید به آن دسترسی داشته باشید. با ذکر مثال به انتخاب پمپ برج خنک کن می پردازیم :

پس از محاسبات هیدرولیکی می خواهیم پمپ زمینی برای برج خنک کننده خود انتخاب کنیم که دبی ۵۰ متر مکعب در ساعت و هد ۲۹ متر آب را تأمین کند. برای انتخاب پمپ گریز از مرکز به منحنی های شرکت پمپیران مراجعه می کنیم:

 

انتخاب پمپ برج خنک کن

انتخاب پمپ برج خنک کن

 

با مشخصات ذکر شده دو انتخاب داریم ۱٫ پمپ ۳۱۵-۶۵ با سرعت ۱۴۵۰ دور بر دقیقه و ۲٫ پمپ ۱۶۰-۵۰ با سرعت ۲۹۰۰ دور بر دقیقه

برای انتخاب پمپ برج خنک کن دقت داشته باشید با توجه به اینکه استهلاک پمپ در دور های بالا بیشتر است اگر کارکرد پمپ و سیستم به صورت مداوم است از پمپ گزینه ۱ استفاده کنید ولی در صورتیکه کارکرد پمپ و سیستم به صورت فواصل زمانی است از پمپ گزینه دوم استفاده کنید.

 

نکات مهم انتخاب پمپ برج خنک کن

  • ناحیه مکش پمپ را درست طراحی کنید تا حباب های هوا به پمپ وارد نشود زیرا عمر آن را به شدت کاهش می دهد البته که آب در گردش برج خنک کننده پر از هوا می باشد بنابراین بیشتر دقت کنید. مطمئن شوید که هیچ گونه اختلاف فشار ناگهانی میان برج و مکش پمپ بوجود نیاید که در اینصورت هوا وارد پمپ می شود و شفت آن را از بین می برد.
  • لوله ها به صورت هم مرکز نصب شود.
  • شیر ها ، آشغال گیر ها و اتصالات بهتر است در مسیر خروج پمپ قرار گیرند.
  • به فشار منفی که معمولا در ناحیه مکش پمپ بوجود می آید دقت کنید. یک یا دو psi فشار معمول و طبیعی است و مشکلی نیست. فقط در نظر داشته باشید که اگر فشار منفی زیاد بود و همزمان دما هم بالا رفت موجب کاویتاسیون خواهد شد.
  • بروی ناحیه مکش گیج نصب کنید تا از فشار منفی مطلع شوید.

 

انتخاب پمپ برج خنک کننده

انتخاب پمپ برج خنک کننده

 

انتخاب پمپ کولینگ تاور

انتخاب پمپ کولینگ تاور

 

اتفاقی که برخی مواقع بر اثر طراحی نامناسب می افتد این است که پی از خاموش کردن پمپ برج خنک کننده سر ریز می کند. این مشکل با طراحی یک water leg برطرف خواهد شد. مطابق شکل لوله کشی را طراحی و اجرا نمایید ، طول مناسب واتر لگ را بر اساس میزان دبی و طول لوله کشی بدست آورید.

 

واتر لگ در انتخاب پمپ برج خنک کن

واتر لگ در انتخاب پمپ برج خنک کن

 

  • تمام لوله های افقی پس از خروج پمپ باید پایین تر از ناحیه سر ریز برج خنک کننده باشد.
  • در مسیر پس از خروج از پمپ شیر یکطرفه بگزارید تا آب برنگردد.
  • طراحی و طول مسیر لوله خروج پمپ را بر اساس ASHRAE 90.1-2010 طراحی کنید.
  • وجود رسوب و فولینگ فاکتور را در طول زمان در مسیر لوله کشی در نظر بگیرید ، اضافه نمودن ۵ تا ۱۰ فوت ضریب اطمینان کفایت می کند.

منبع: سایت شرکت بادران تهویه صنعت

Image result for ‫وکتور کتاب‬‎کتابهای مشابه :

Image result for ‫وکتور کتاب‬‎ کتاب محاسبات و انتخاب پمپ با نرم افزار گرندفوس و پمپ ایران – کلیک کنید. 
Image result for ‫وکتور کتاب‬‎ کتاب طراحی، سایزینگ و ترسیم کانال با نرم افزار- کلیک کنید. 
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.