انتخاب نازل مشعل گازوئیلی

انتخاب نازل مناسب براي مشعل گازوييل سوز

يكي از مواردي كه هر روزه عده اي از كارشناسان تاسيسات با آن مواجه مي باشند انتخاب نازل براي مشعلهاي گازوئيل سوز مي باشد. (بخصوص با مباحثي كه در حال حاضر در مورد بهينه سازي مصرف سوخت رايج گرديده است.) در اين رابطه بايد سه عامل زير مورد توجه قرار گيرند.

 1. برای انتخاب صحیح نازل سوخت باید سه عامل زیررا  مورد توجه قراردهید:
  1- مقدار دبی گازوئیل ( عدد گالن تعیین شده روی هر نازل )
  2- زاویه پاشش گازوئیل ( زاویه تعیین شده روی هر نازل )
  3- شكل پاشش گازوئیل ( حروف B ، H ، S و … تعیین شده روی هر نازل )
 2. بطور مثال اگر ارزش حرارتی هر لیتر گازوئیل معادل 8500 كیلو كالری در نظر گرفته بگیریم  و حجم هر گالن معادل 3.785 لیتر باشد ،بنابر این ارزش حرارتی یك گالن گازوئیل برابراست  با:
  Kcal 8500*3.785=32000 Kcal
  مطابق مطلب فوق عدد نازل مورد نیاز برای مشعل گازوئیل سوز 220000 kcal ( اصطلاحا مشعل 5 تا 7 ) می باشد معادل :
  Us Gal. 6.8 = 220000 / 32000  در حالی كه این عدد معمولا برای مشعل فوق Us Gal. 3.5 اعلام می شود.
  آیا برای مشعل 600000 kcal ( دو نازله )آیا مجموع عدد نازلها باید Kcal 600000 / 32000= 18.75 G.P.H است؟
  هیچ شركت تولید كننده مشعل چنین عددی را برای نازل مشعل فوق پیشنهاد نمی كند و عدد درست معمولا حدود 10 گالن است ، چرا ؟
  باید به دو نكته توجه کنیم  :الف) كاهش %4 از راندمان احتراق به ازاء هر 300 متر افزایش ارتفاع از سطح دریا
  ب)    فشار نرمال 7 بار تئوریک و فشار ایجادی واقعی پمپ گازوئیل هر مشعل
 3. در مورد ردیف الف متناسب با افزایش ارتفاع از سطح دریا بدلیل كاهش چگالی (غلظت) هوا و طبیعتا كاهش اكسیژن موجود در آن نسبت به شرایط هوا در سطح دریا ، راندمان احتراق كاهش می یابد و در نتیجه بایستی سوخت كمتری برای مشعل تدارك دیده شود زیرا در غیر اینصورت بدلیل کمبود اکسیژن مورد نیاز ، احتراق مشعل همراه با خام سوزی و یا دود زدن انجام  میگیرد.

 

 1. بر این اساس برای شهر تهران كه حدود 1500 متر بالاتر از سطح دریا است، راندمان احتراق حدود %20 كاهش می یابد و این به معنی كاهش %20 از میزان مصرف سوخت و نیز گرمای تولید شده می باشد .
 2. در مورد ردیف ب ذكر این توضیح ضروریست كه عدد گالن نوشته شده روی هر نازل بر مبنای فشار نرمال 7 بار  باشد یعنی اوریفیس آن نازل در فشار گازوئیل 7 بار به همان مقدار نوشته شده  سوخت عبور می دهد ولی از آنجا كه فشار ایجادی پمپ گازوئیل مشعل ها بیشتر از 7 بار است ( طبق نمودار پمپها ) و در این فشار بیشتر ، طبعا اوریفیس نازل حجم گازوئیل بیشتری را از خود عبور می دهند .
 3. مثلا در مورد مشعل 220000 kcal مثال اول معمولا فشار ایجادی پمپ گازوئیل حدود 12 تا 14 بار است كه بایستی عدد نازل كوچكتری انتخاب گردد.

بر این اساس برای انتخاب عدد گالن نازل گازوئیل هر مشعل :
1- ظرفیت گرما دهی مشعل گازوئیل سوز را بر عدد 32000 تقسیم می  نماییم.
2- عدد بدست آمده را با توجه به میزان ارتفاع محل نصب مشعل از سطح دریا تعدیل می كنیم.نمودار انتخاب نازل:

در خصوص زاویه پاشش در نازلهای گازوئیل با توجه به طول دیگ اقدام می شود یعنی اگر طول دیگ زیاد باشد و یا تعداد پره های دیگ های چدنی بیش از 10 عدد باشد از نازلهای 30 درجه و اگر طول دیگ كوتاه باشد از نازلهای 45 درجه استفاده می نماییم. از نازلهای 60 درجه برای دیگهای حرارت مركزی بجز در موردی كه سازنده دیگ توصیه كرده باشد استفاده نشود.

 1. شكل پاشش گازوئیل باید مخروطی و با سطح قائده پر و یكنواخت ( S ) باشد از انواع نازل های H و یا B و … فقط در مواردی كه سازنده دیگ یا محفظه احتراق هیتر توصیه كرده است می توان استفاده نمود

فرهیختگان گنجینه تاسیسات می تواند برای مطالعه راهنمای الزامات موتورخانه سرمایشی و گرمایشی به همراه پروژه طراحی صفر تا صد طراحی موتورخانه بر روی لینک زیر کلیک کنید ، مطالعه این کتاب را به شما عزیزان نیز توصیه خواهیم کرد ، حداقل برای یک بار سرفصل های این کتاب را مطالعه کنید تا پی به اجرایی و کاربردی بودن آن خواهید برد .

متفاوت ترین کتاب طراحی موتورخانه به همراه دفترچه محاسبات

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.