صرفه جویی در مصرف آب، با بازیابی فاضلاب خاکستری

صرفه جویی در مصرف آب، با بازیابی فاضلاب خاکستری

گردآورنده: حسین حاجی زین العابدینی

reflow 

بازیابی آب خروجی فاضلاب حمام /دوش

“آب، آب، در همه جا ،اما دریغ از قطره ای برای نوشیدن” بخشی از شعر معروف شبنم یخ زده مارینر باستان که توسط ساموئل تیلور کولریج سروده شده که این روزها به واقعیت نزدیک شده است، تا جایی که کمبود آب، زندگی مردم در سراسر جهان را تهدید می کند. تغییر آب و هوا و ازدیاد جمعیت، تهدیدی برای منابع آب کره زمین است، و لزوم ارائه راه حل های مبتکرانه برای کاهش تقاضا احساس می شود. یکی از این راه حل ها، بازیابی آب با استفاده ازسیستم G2R است (بازیابی حداقلی) که یک سیستم بازیافت فاضلاب خاکستری از دوش یا حمام برای تامین آب مخزن فلاش تانک است. طراحی ارائه شده توسط تیمی از ونکور، که بازیابی آب را به شکل ساده ای انجام می دهد: بازیابی و استفاده مجدد از فاضلاب خاکستری در همان اتاق. این سیستم شامل یک واحد جمع آوری فاضلاب خاکستری غیر متمرکز و جمع و جور است که بر طبق ادعای طراحان، تا ۳۰ درصد متوسط مصرف آب یک خانواده معمولی، صرفه جویی به همراه دارد. نازل کالکتور در محل خروج فاضلاب وان حمام متصل شده است تا فاضلاب را تصفیه وبه مخزن ذخیره آب بازیافتی برگرداند. این آب بازیابی شده، قبل از اینکه در اثر نیروی سقلی به تانک توالت منتقل شود از طریق یک فیلتر عبور داده شده و ضد عفونی می شود.

این ایده شبیه به ایده سیستم تصفیه پساب خانگی است، دستگاهی که فاضلاب خاکستری تولید شده دررنج وسیعی از فعالیت های روزمره خانگی ( شامل شستشوی دست و لباس و…) را تصفیه و آب مورد نیاز برای مصرف باغبانی، فلاش تانک توالت، لباسشویی و شستشوی ماشین را فراهم می کند.

۲۰۱۵۰۴۱۳۰۴۲۵۱۶-a__2_نقطه قوت و موفقیت آمیز درفروش سیستم بازیابی آب، سادگی و عدم ایجاد مزاحمت در فضای داخلی خانه است. طراحان ادعا می کنند که جهت نصب یک سیستم بازیابی، تنها یک نفر نیرو و یک پیچ گوشتی مورد نیاز است و این کار در کمتر از یک ساعت طول می کشد. این سیستم را می توان در فضای داخل نصب کرد و هر سیستم برای تجهیز چندین حمام کافی است و بنابراین نیازی به تعبیه مخزن ذخیره در زیرزمین  و یا بازسازی ساختمان نیست.

reflow-demo-revision5این سیستم دارای مزایای متعددی است از آنجمله می توان به صرفه جویی در مصرف آب(در نتیجه کاهش صورت حساب قبض آب)و کاهش حجم فاضلاب ورودی به شبکه فاضلاب شهری اشاره کرد و اینکه سبب جبران کمبود آب و حفظ محیط زیست محلی می شود.

۲

در جاهایی مانند کالیفرنیا ،که مردم از خشکسالی شدید رنج می برند، نصب سیستم بازیابی آب می تواند به کمک مردمی که بحران خانه هایشان را تهدید می کند بیآید. سازندگان این طرح یک نمونه موفقیت آمیز را تولید کرده اند و در حال حاضر نیازمند سازوکاری برای تولید انبوه این محصول هستند.  این طرح، تمام کدهای بین المللی ساخت و استانداردهای بهداشتی لازم جهت استفاده مجدد آب بازیافتی را اخذ کرده است.

۴

تیم پشتیبان این طرح، با بهره گیری از اعانه های موسسه ایندیگوگو، درصدد پیشبرد طرح مذکور به مرحله بعد هستند.

برای تهیه یک واحد بازیابی آب مبلغی در حدود ۸۰۰ دلار آمریکا نیاز است. پس با فرض اینکه همه چیز طبق برنامه پیش رود، پیش بینی می شود این محصول در ماه نوامبر وارد بازار شود.

منبع:

indiegogo

thereflow

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.