ساختمان B10

ساختمان B10

B10-BULDING

در مرکز شهر اشتوتگارت آلمان ساختمانی به نام ساختمانی به نام بی ۱۰ (B10 house) وجود دارد که هرچند در ظاهر مانند یک ساختمان اداری معمولیست، اما در واقع نماد بهره وری و تولید انرژی در ساختمان ها به حساب می آید. بر روی سقف این ساختمان صفحات حرارتی خورشیدی قرار گرفته اند که نه تنها سیستم گرمایش و الکتریسیته ساختمان را تامین می کنند که بیشتر از نیاز و مصرف آن منزل انرژی تولید می کنند.

B10

این ساختمان برای تولید ۲۰۰ درصد انرژی طراحی شده است و مسئولان آن امیدوارند ظرف یک سال آینده به این هدف مهم دست یابند.

فرانک هاینلین، نماینده انستیتوی پایداری انرژی اشتوتگارت می گوید: «برای من مهمترین امر درباره این پروژه هوشمندی و کنش متقابل نرم افزاری است که ما در اینجا استفاده می کنیم. این پروژه چندان به سخت افزار و مواد و ساخت و ساز مربوط نمی شود، هرچند که اینها هم اهمیت دارند اما واقعا این امر حقیقت دارد که این ساختمان برای ما فکر می کند و به ما کمک می کند تا مدیریت درستی برای انرژی های مورد استفاده داشته باشیم.

ساختمان B10 مجهز به نرم افزاری ویژه است که برای هماهنگ کردن امور مختلف طراحی شده است. نتایج به دست آمده از این نرم افزار بسیار امیدوارکننده هستند: ساختمان به اندازه کافی الکتریسیته مازاد تولید کرده است و می تواند ضمن تامین انرژی یک خودروی الکتریکی، وظیفه گرم کردن ساختمان یک موزه نزدیک به خود را نیز برعهده بگیرد و همچنان مقدار الکتریسیته مازاد خود را به شبکه عمومی منتقل کند.

B10.Ansicht

به گفته سازمانی غیر دولتی و بین المللی به نام «شبکه جهانی عملکرد ساختمانها» (The Global Buildings Performance Network)  که در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از بخش ساختمانی فعالیت می کند، بهره وری انرژی، آینده ی بخش ساخت و ساز را شکل می دهد.

پیتر گراهام، مدیر اجرایی سازمان غیر دولتی «شبکه جهانی عملکرد ساختمانها» می گوید: «بخش ساختمانی ۳۰ درصد از تقاضای جهانی برای انرژی و ۲۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را بر عهده دارد. برای صرفه جویی در ساختمان ها و همچنین کمک به کاستن از گرمایش زمین، باید اطمینان حاصل کنیم که بخش ساختمان از بهترین و مطمئن ترین راه ها در این زمینه گام برمی دارد.

طراحی ساختمان بی ۱۰ بر اساس مفهوم «سه صفر» صورت گرفته است به این معنا که میزان انرژی مورد نیاز، انتشار گاز گلخانه ای و اتلاف انرژی باید صفر باشد. از این ساختمان در حال حاضر به عنوان آزمون و الگویی برای طیفی از خانه های متصل به اینترنت و فنآوری های پایدار استفاده می شود.

منبع: euronews.com

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.