شهرک ایستاده ی سنگاپور

به نقل از سایت تاسیساتی ارکان ارزش شهرک عمودی در سنگاپور در فستیوال جهانی معماری سال ۲۰۱۵ به عنوان ساختمان سال ۲۰۱۵ انتخاب شد. این ساختمان در هم تنیده و مشبک به وسیله OMA و Buro Ole Scheeren طراحی شده است. این مجتمع مسکونی از ۳۱ بلوک آپارتمانی ۶ طبقه تشکیل شده که به شکل منشور ۶ ضلعی قرار گرفته اند و استخرها، زمین‌های تنیس، باغچه‌ها و بام‌های سبز نیز در این پروژه گنجانده‌شده‌اند. پاول فینچ، مدیر فستیوال جهانی معماری، در این باره می گوید: “این ساختمان یک ابتکار و نمونه ای از تفکر معماری معاصر و شجاعانه است. این پروژه شیوه تفکر جدیدی را در مورد شهرک ها مطرح می کند که می تواند به برج های خوشه ای بیانجامد.این پروژه نشانگر نوعی تفکر جایگزین درباره توسعه است که در غیر این صورت ممکن بود این پروژه تبدیل به برج‌هایی که هرروزه ساخته می‌شوند، شود”

22763

این پروژه که “بلند پروازانه ترین شهرک مسکونی تاریخ سنگاپور” و “روش جدید برای زندگی معاصردر محیط استوایی”  نامیده شده است مجموعه ای از فضاهای خصوصی و مشترک داخلی و خارجی را به وجود آورده است. هر کدام از بلوک های آپارتمانی ۷۰ متر طول داشته و در اطراف محوطه اصلی آرایش یافته اند. چیدمان پله پله به این معناست که برای هر قسمت فضای متفاوتی در نظر رفته شده است.

world-building-of-the-year-2015-the-interlace-singapore-3

داوران هشتمین جشنواره سالانه معماری جهان که در هتل مارینا بی سندز سنگاپور برگزار شد، جایزه اصلی جشنواره را به این بنا به خاطر نگاه نو و ریشه‌ای به زندگی در مناطق استوایی اهدا کردند.

بیشتر خانه سازی ها در این شهر به صورت عمودی و با هدف صرفه جویی در فضای زمین است که منجر به ایجاد یک افق ناخوشایند پر از بلوک های برجی است. اما بلوک های مشبک که در ترتیبات شش تایی و در زوایای یک هشت ضلعی روی هم قرار گرفته اند، یک تصور زیبا از فضا و سیالیت را ایجاد کرده اند.  طراحی این ساختمان، همچنین به خاطر کار روی طبیعت برای ایجاد فضاهای زندگی در هم تنیده شده با محیط زیست طبیعی مورد تحسین قرار گرفته است.

world-building-of-the-year-2015-the-interlace-singapore-5world-building-of-the-year-2015-the-interlace-singapore-6

منبع:

http://www.lafargeholcim-foundation.org/

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.